null

W Ognisku Pracy Pozaszkolnej nawijamy pasjami o...

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Projekt Edukacji Kulturalnej „Nawijamy pasjami o...” pod honorowym patronatem Burmistrza Dzielnicy Ochota pani Doroty Stegienki w tym roku szkolnym dobiegł już końca, ale nie mówimy jeszcze ostatniego słowa. W ramach projektu nasi wychowankowie i uczniowie innych ochockich placówek mieli okazję spotkać się z ludźmi pełnymi pasji. Opowieści zaczęliśmy słuchać od marca podczas spotkania z podróżnikiem Marcinem Mińkowskim, autorem książki „Tam, gdzie nie ma coca coli”. Pół życia spędził pracując w branży IT, ale jego pasją od zawsze było poznawanie świata i ludzi. Jaki świat chcemy mieć? Jak w nim chcemy żyć? Czy świat Inny, poza naszym małym jest zagrożeniem czy szansą? – to pytania, które od zawsze go nurtowały, na które szukał odpowiedzi.

Kolejnym naszym gościem była Vinh Cao Hong. Podczas spotkania prowadzonego przez uczniów Szkoły Podstawowej nr 264 wiele dowiedzieliśmy się o Wietnamie i jego kulturze. Serca wszystkich słuchaczy skradł pokaz wietnamskiego tańca z udziałem zaproszonych gości i przepyszne smakołyki kuchni wietnamskiej. To była wspaniała uczta dla ducha i ciała.

Nasz cykl zamykało sześć spotkań z Zargan Nasordinovą, które odbyły się w ochockich szkołach ponadpodstawowych oraz w Miejscu Aktywności Lokalnej. Zargan to Czeczenka, matka, która podzieliła los uchodźców wojennych, współautorka książki „186 szwów. Z Czeczenii do Polski. Droga matki.” Jej niezwykle osobista opowieść o trudnej i bolesnej przeszłości, o opuszczeniu rodzinnego kraju, tułaczce z dziećmi po Europie, problemach uchodźcy, ale też wspaniałej przyjaźni z Polką Anną Kaszubską, wprawiła uczestników spotkania w głęboką zadumę nad losem człowieka i obrazem współczesnego świata. Spotkaniom tym towarzyszyło recytowanie fragmentów poezji czeczeńskiej przez wychowanków OPP należących do Zespołu Teatralnego POZA oraz pokazy spektaklu „186 szwów” wyreżyserowanego na podstawie książki Anny Kaszubskiej i Zargan Nasordinovej, nagrodzonego w 2020 r. wraz z projektem „Wielokulturowe brzmienia” Warszawską Nagrodą Edukacji Kulturalnej im. M. Edelmana.

Projekt edukacji kulturalnej „ Nawijamy pasjami o ..” realizujemy we współpracy ze Szkołą Podstawową nr 264 im. Gabrieli Mistral , na następny rok szkolny szykujemy wiele interesujących wydarzeń. Do zobaczenia we wrześniu.

 

 

Zobacz galerię (3 zdjęć)