null

Uwaga-nowe przypadki wścieklizny

Drukuj otwiera się w nowej karcie

Wirus wścieklizny rozprzestrzenia się wśród zwierząt nie tylko tych dziko żyjących, ale też domowych jak np. kotów. Dlatego apelujemy o zachowanie ostrożności w sytuacji spotkania nieznanych nam zwierząt na swojej drodze. Jeśli zobaczysz ranne zwierzę i chcesz mu pomóc, nie dotykaj go. Powiadom odpowiednie służby. Pamiętajmy też, że szczepienie przeciw wściekliźnie psów jest obowiązkowe, a kotów zalecane, z wyjątkiem kotów przebywających na obszarze zagrożonym, gdzie szczepienie ich jest obowiązkowe.

 

Rozporządzenie Wojewody Mazowieckiego

Zgodnie z rozporządzeniem nr 49 Wojewody Mazowieckiego, od 31 grudnia 2021 r. na właścicielach kotów, którzy są mieszkańcami terenu objętego obszarem zagrożonym wystąpieniem wścieklizny u zwierząt, spoczywa obowiązek zaszczepienia kota przeciwko wściekliźnie. Właściciel zwierzęcia musi tego dokonać w terminie 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia.

 

Obowiązek szczepienia zwierząt domowych

Przypominamy jednocześnie, że  obowiązkowemu szczepieniu przeciwko wściekliźnie podlegają psy powyżej 3. miesiąca życia, a następnie nie rzadziej niż co 12 miesięcy od dnia ostatniego szczepienia. Szczepień zwierząt domowych przeciwko wściekliźnie dokonują lekarze weterynarii świadczący usługi weterynaryjne w ramach zakładu leczniczego dla zwierząt. Koszty szczepienia psów i kotów pokrywa jego właściciel.

Brak szczepienia psa i kota jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.