null

Ściana dźwięków i barw na Ochocie - uroczystość otwarcia murali poświęconych Siostrom Posseltównym i Zbigniewowi Wodeckiemu

Drukuj otwiera się w nowej karcie
09.12.2023 13:00 - 09.12.2023 13:30

Już w sobotę 9 grudnia o godz. 13.00 odsłonimy dwa kolejne murale na Ochocie.

Pierwszy, usytułowany na budynku szkoły – Centrum Kształcenia Ustawicznego nr 2, ul. Szczęśliwicka 50/54, upamiętniający 5 sióstr Posselt.

Siostry Posselt były ważnymi postaciami zasłużonymi dla edukacji na Ochocie. Pięć sióstr, z których najbardziej znana i najstarsza była Wanda, prowadziło prywatną szkołę żeńską o pełnej nazwie Gimnazjum Żeńskie im. Wandy z Posseltów Szachtmajerowej, zlokalizowaną przy ulicy Białobrzeskiej 44. Przed wojną najbardziej znanymi wychowankami gimnazjum były obie córki samego Marszałka Piłsudskiego. Wszystkie uczennice nosiły charakterystyczne zielone mundurki z marynarskim kołnierzem. W 2022 roku Rada m.st. Warszawy nadała imię Parkowi Zachodniemu – Park 5 Sióstr. Planowanym muralem chcemy dopełnić dzieła upamiętnienia tak zasłużonych dla kilku pokoleń nauczycielek.

Drugi mural poświęcony będzie Zbigniewowi Wodeckiemu. Mural usytuowany będzie na ścianie garażu od strony Bitwy Warszawskiej nr 18, przy wejściu do Parku Pięciu Sióstr.

Zbigniew Wodecki, to niezwykły artysta, muzyk i wokalista związany z Ochotą. Tu na Ochocie miał mieszkanie, które stanowiło bazę wypadową na koncerty po Polsce, często w naszej dzielnicy koncertował, ale też i spacerował. Nie raz spotkać go można było na Grójeckiej czy placu Narutowicza.

Ok. 13.30 zapraszamy na koncert, aula Akademii Pedagogiki Specjalnej, ul. Szczęsliwicka 40 a, wstęp wolny. Wystąpi Robert Rozmus z piosenkami Zbigniewa Wodeckiego.